President Muhammadu Buhari, on Wednesday swore in the 43 appointed ministers at the Federal Executive Council Chambers, Presidential Villa, Abuja.

Buhari who announced the portfolio of each minister shortly after they were sworn in, urged them to direct all memos to his Chief of Staff Abba Kyari.

He charged his new ministers to work towards ensuring better Nigeria and a country the citizens would be proud of.

Below is the full list:

FULL LIST OF MINISTERS AND PORTFOLIOS:

  1. Uchechukwu Samson Ogah (Abia) – Minister of State Mines And Steel.
  2. Muhammadu Bello (Adamawa) – Minister of FCT
  3. God’swill Akpabio (Akwa Ibom) – Minister of Niger delta
  4. Dr Chris Ngige (Anambra ) – Minister of Labour and Environment
  5. Sharon Ikeazu (Anambra) – Minister of State Environment
  6. Adamu Adamu – Bauchi, Education
  7. Amb Maryam Katagum – Bauchi, Industry, Trade and Investment, State
  8. Timipre Silva – Bayelsa, Petroleum, State
  9. Sen. George Akume – Benue, Special Duties
  10. Mustapha Baba Shehuri – Borno, Agriculture, State
  11. Godwin Jedi-Agba – Cross River, Power, State
  12. Festus Keyamo – Delta, Niger Delta, State
  13. Ogbonnaya Onu – Ebonyi, Science and Technology
  14. Dr. Osagie Ehanire – Edo, Health
  15. Clement Ikanade Agba – Edo, Budget and National Planning, State
  16. Otunba Adeniyi Adebayo – Ekiti, Industry, Trade and Investment
  17. Geoffrey Onyeama – Enugu, Foreign Affairs
  18. Dr. Ali Isa Pantami – Gombe, Communication
  19. Emeka Nwajuba – Imo, Education, State
  20. Suleiman Adamu – Jigawa, Water Resources
  21. Zainab Shamsuna Ahmed – Kaduna, Finance, Budget and National Planning
  22. Dr. Mohammad Mahmoud – Kaduna, Environment
  23. Mohammed Sabo Nanono – Kano, Agriculture
  24. Maj. Gen. Bashir Magashi (rtd) – Kano, Defence
  25. Hadi Sirika – Katsina, Aviation
  26. Abubakar Malami – Kebbi, HAGF and Minister of Justice
  27. Ramatu Tijani Aliyu – Kogi, FCT, State
  28. Lai Mohammed – Kwara, Information and Culture
  29. Gbemisola Saraki – Kwara, Transportation, State
  30. Babatunde Raji Fashola – Lagos, Works and Housing
  31. Adeleke Mamora – Lagos, Health, State
  32. Mohammed A. Abdullahi – Nasarawa, Science & Tech, State
  33. Amb. Zubairu Dada – Niger, Foreign Affairs, State
  34. Olamilekan Adegbite – Ogun, Mines & Steel Devpt
  35. Sen. Omotayo Alasuadura – Ondo, Labour, State
  36. Rauf Aregbesola – Osun, Interior
  37. Sunday Dare – Oyo, Youth and Sports
  38. Dame Pauline Tallen – Plateau, Women Affairs
  39. Rotimi Amaechi – Rivers, Transportation
  40. Mohammed Maigari Dangyadi – Sokoto, Police Affairs
  41. Engr. Sale Mamman – Taraba, Power
  42. Abubakar D. Aliyu – Yobe, Works and Housing, State
  43. Sadiya Umar Faruk – Zamfara, Humanitarian Affairs, Disaster Management and Social Development

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here